Çocuk Odası

İnegöl Çocuk Odası Takımı

Çocuk Odasında Önemli Noktalar

Çocuk odaları hem yatak, hem çalışma hem de oyun odalarının bir arada bulunduğu alanlardır. İnegöl Çocuk odası dekorasyonu yaparken bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, üç alanı bir ortamda yaratmak olmalıdır. Bunu yaparken ortamda sıkışıklık yaratmamaya özen gösterin. Çocuk odası dekorasyonu önerileri için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Çocuk odasında duvar rengine karar vermeden önce boyanın kalitesine dikkat edin, boya ya da duvar kağıdının hava alıyor özellikte olması çocuğunuzun rahatlığı ve konforu için oldukça önemlidir. 2013 çocuk odası mobilyalarını alırken buna dikkat etmeniz gerekmektedir.
Mobilyalarda ise aynı üründe iki farklı fonksiyonun yer aldığı ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Çekmeceli kanepeler, raflı dolaplar ve ayaklı askıları aynı ortamda bulundurabilirsiniz. Tüm bunları yaparken, çocuğunuzun oyun saatleri için geniş ve ferah bir alan yaratmayı da ihmal etmeyin.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Bebek odaları için oldukça geniş bir mobilya yelpazesi sunuluyor. Özellikle son yıllarda mobilya sektöründe yapılan birçok gelişme bebek odalarına da yansıyor. Bebek odası dekorasyonu yaparken, feng shui gibi akımlardan da yararlanabilirsiniz. Bebeğinize huzurlu bir yaşam alanı oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da renklerin uyumu olmalıdır. Mavi ve turkuaz, yeşil ve lila, beyaz ve şampanya gibi tonları bir arada kullanabilirsiniz. Canlı bir görünüm yaratmak istiyorsanız, göze çarpan fakat bebeğinizi huzursuz etmeyecek renkleri tercih etmelisiniz. Bebek odası halıları, perdeler ve aksesuarlarda da yine bebeğinizin yaşını göz önünde bulundurarak seçmeyi ihmal etmeyin. Fazla tüylü halılardan uzak durun, onun yerine daha sade ve kabarık olmayan halıları tercih edin. Aksesuarlarda ise cam objelerden uzak durmanız doğru olacaktır. Bebek odası stickerları da duvarları cıvıl cıvıl yapacaktır.

Çocuklar neden odalarında yatmaz
Çocuklar genelde odalarında yatmak istemezler, bunun altında çeşitli nedeler olsada en önemlisi odalarında onları çekecek bişeyin olmamasından kaynaklanır.
Çocukların hayal dünyaları çok geniştir, her şekilden ve resimden bir sinema filmi çıkaracak kadar senaryo üretebilirler. Anne babaların en çok yaptığı hatalardan biri inegöl çocuk odası mobilyası seçerken, dekorasyon yaparken o odayı kullanacak olan çocuklarının fikrini ve seçimini dikkate almazlar. Dolaysıyla hiç bir çekiciliği olmayan odalarda çocukların kalmak veya zaman geçirmek istememeleri de normal.
Çocuk odası mobilyası alırken ve dekorasyonu yaparken onların hayal dünyalarını daha çok genişletecek detaylara yer verilmelidir. Erkek çocuk için otomobil şekli verilmiş en kötü yatak, birinci sınıf malzemeden yapılmış düz yataktan daha değerli olacaktır. Aynı şekilde kız çocukları için çizgi filmlerd ki prenseslerin cibindirik ile süslenmiş yataklarına benzetilen yatak odalarında yatmaları için yeteri kadar sebepleri olur. Tavan süslemeleri, çıkartmalar ve duvarlarda yapılacak kompozisyon süslemeler odalarında yatmaları için daha çok sebepleri olması için yeterlidir.
Unutmayın ki çocukların hayal dünyası ne kadar geniş olursa o kadar yaratıcı olmaları yanında ruhsal gelişimi içinde o kadar önemlidir. Hayal dünyası geniş olan çocukların yaratıcılıkları da o kadar genişler.

İnegöl Çocuk odası dekorasyonu
Çocuklar bizim herşeyimiz, onları mutlu görmek onlar kadar bizide mutlu edecektir.
Çocuklar derslerini, oyunlarını ve diğer uğraşlarını kendi odalarında yapmıyorlarsa odalarında bir sorun var demektir. Çocuk odasının dekoru ve mobilyaları çocuğunuza hitap etmiyorsa faaliyetlerini odalarında geçirmesi onlara işkence gibi gelebilir. Kimse hoşlanmadığı bir ortamda durmak istemez.
Çocuk odası dekorasyonu çocuğumuzla beraber yapabileceğimiz bir aktivite olmalı. Çocuklar pahalı yada kaliteli üründen anlamaz, onlar gözlerine hoş gelen herşeyi en iyisi olarak kabul ederler. Renkli duvar boyaları ve çıkartmaları, çeşitli objelere benzeyen eşyalar, çizgi film kahramanlarıyla süslenmiş yatak örtüleri, çarşaflar, halılar onların hayal dünyasıyla birleşerek  odalarında zamanlarını geçirmesine yardımcı olacaklardı. Odasında ders çalışan zaman geçiren çocukların yaşlarına uygun dekorasyonu yapılmış odalarında geçirecekleri zamanları ruhsal açıdan faydası olacaktır.
Çocuk odası dekorasyonu yaparken mutlaka yanınıza çocuğunuzuda alarak onun isteklerine göre hareket etmelisiniz.

Bebek odası için pratik fikirler
Bebek odasını hazırlamadan önce düşünmeniz gereken çok nokta vardır. Çoğu anne-baba çocuk odalarını masallardaki gibi düşünür fakat bu her zaman pratik bir çözüm olmaz.
Odayı hazırlarken sadece belli bir yaş süresini değil uzun bir çocukluk süresini orada geçireceğini düşünün. Çok bebeksi görünümden kaçının çünkü çocuğunuz anaokuluna başladıktan sonra bu görünümden sıkılabilir. Duvar ve eşyaların rengini daha çok her yaşa uygun renklerden seçmeye bakın.
Odanın ışık yönüne dikkat edin. Gün ışığının ve sokak lambasının olduğu köşeye beşik yada yatak koymaktan kaçının. Böylece çocuğunuzu rahatsız edecek ışıktan uzaklaştırmış olursunuz.
Daha çok birden fazla işe yarayabilecek eşyalar tercih edin. Böylece gereksiz birçok eşyadan kurtulmuş olursunuz.
Odada duvardan duvara halı yerine parça halıları ve parkeleri tercih edin. Böylece hem temizliği kolay hem de hijyenik bir ortam sağlamış olursunuz.
Odada eşyaları saklayacak dolaplar bulundurun. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe oyuncakları vb. eşyalarının sayısı artacağından bu tür dolaplara çok ihtiyacınız olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın