İnegöl Mobilya

Art Deco Mobilya Nedir? Özellikleri Nelerdir?

art-deco-dekorasyon

Art Deco tarzı mobilyalar son yılların popüler modelleri arasına girmeyi başardı. Art Deco sanat akımının etkisi ile geliştirilen mobilya modelleri, tarza uygun dekorasyon tercihleri ile evlerde istenen sonuçları vermeyi başardı. İnce hatları, kaliteli iskeleti ve klasik ürünlerde bulunamayan ergonomiyi sunması ile Art Deco mobilya tercihi giderek yaygınlaşmayı devam etmektedir. İyi bir dekorasyon önerisi arayanlar için Art Deco dekorasyonu ve tarza uygun ürün modelleri hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

Art Deco Mobilya Nedir?

Art Deco mobilyalar ince hatlara sahip ve geometrik desenlerin yaygın olarak kullanıldığı ürün seçenekleridir. Koltuktan yemek odasına kadar pek çok farklı ürün grubunda tercih edilen bu stilde, modern mobilya tarzının tüm artıları yer alır. Ergonomik, işlevsel ve konforlu modellerin yer aldığı mobilya takımlarında; klasik mobilyalarda yer alan pek çok parçadan feragat edilmiştir. İşçilik detaylarının ön plana çıktığı ürün, gotik tarz sevenlerin ilgisi ile karşılaşmaktadır.

Art Deco Mobilyada Hangi Renkler Kullanılır?

Art Deco tarzının renkleri, klasik mobilya tarzına benzerlik gösterir. Siyah, kahverengi ve bronz gibi renklerin kullanıldığı mobilyaların yanında modern mobilyalarda sıkça gördüğümüz yeşil ve bej gibi renk seçeneklerinden de yararlanılmaktadır.

Art Deco Koltuk Takımı Özellikleri Nelerdir?

Koltuk takımlarında Art Deco tarzı, geometrik şekillerin kullanımı ile kendisini gösterir. Ağırlıklı olarak ahşabın kullanıldığı koltuk takımlarında, klasik mobilya ile paralel şekilde koyu renklerin hakimiyeti bulunmaktadır. Tarza ait koltuk takımlarının tasarımları kullanıldıkları alanı değiştirmeyi başarırken, evinize davet ettiğiniz her misafir yakalamak istediğiniz şıklığı anında fark edecektir. Art Deco koltuk takımlarının ayırt edici özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Oval köşeler, üçgenler ve yuvarlak hatlar kullanılır.
  • Tasarımlarda işçilik detayları ön plandadır.
  • Desenlerde iddialı tasarımlarla karşılaşılır.
  • Koltuk takımlarında altın rengi sıkça kullanılır.
  • Kumaş için koyu renklerin hakimiyeti bulunur.
  • Koltuk döşemesinde saten ve kadife gibi malzemeler kullanılır.

Art Deco Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Dekorasyonda Art Deco ürünler, genellikle Retro tarzda aksesuar ve süs eşyaları ile kombin edilmektedir. Modern mobilyaya daha yakın olan Art Deco tarzı mobilyalar, gümüşlük ve benzer klasik tarz parçalarına sahip değildir. Bahsi geçen parçalar yerine dekorasyonda kullanılan farklı objeler ile şık kombinler elde edilebilmektedir.

Sanat eserleri bu dekorasyon tarzını tamamlayan önemli parçaları oluşturur. Tablo, ayna ve benzer aksesuarlarda sanatsal değeri yüksek objelere yönelerek mobilyanızın kendisini göstermesini sağlayabilirsiniz. Koltuk renkleri ile uyumlu duvar kağıtları iyi sonuçlar ortaya çıkarırken, zeminde ışıltılı renklerde mükemmel uyum yakalanır. Öte yandan aydınlatma için avize ve abajur tercih edilirken, bahsedilen aydınlatma ürünleri için gri ve metalik renkler tercih edilmelidir.

Art Deco Mobilya Nereden Alınır?

Türkiye’nin en kaliteli mobilya markası İnegöl Mobilyası, Art Deco tarzı ürün seçeneği ile sizlere en uygun seçeneklerini sunuyor. Web mağazamızda yer alan uygun fiyatlı Art Deco mobilya modellerini inceleyerek Türkiye’nin her yerine sipariş verebilirsiniz.

Back to list